Największy atak hakerski w historii na 150 państw. Sparaliżowana służba zdrowia w UK

Największy atak hakerski w historii na 150 państw

Piątkowy atak cybernetyczny dotknął 200 tys. podmiotów w co najmniej 150 krajach – ogłosił dzisiaj dyrektor Europolu Rob Wainwright. Liczba ta może wzrosnąć, jak ludzie wrócą w poniedziałek do pracy.

Największy atak hakerski w historii na 150 państw

Wainwright powiedział brytyjskiej sieci telewizyjnej ITV, że wyjątkowość piątkowego ataku polegała na połączeniu szkodliwego oprogramowaniu ransomware z „funkcjonalnością robaka”.

Globalny zasięg tego ataku jest na niespotykaną do tej pory skalę. Aktualnie stwierdzono 200 tys. ofiar w co najmniej 150 państwach, w wielu przypadkach chodzi o podmioty biznesowe w tym wielkie korporacje – mówił dyrektor Europolu.

Atak zmusił do wyłączenia produkcji w niektórych fabrykach należących do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault. Dotknął  firmę Nissan. Koncern poinformował, że szkodliwe oprogramowanie zaatakowało ich fabrykę w Sunderlandzie na północnym wschodzie Anglii.

Sparaliżowana służba zdrowia w UK

Zaatakowane zostały też m.in. brytyjska służba zdrowia (NHS), niemiecka kolei, czy rosyjskie banki.

Oprogramowanie ransmoware było rozsyłane przez zainfekowane załączniki w wiadomościach poczty elektronicznej. Kampania spamowa wykorzystywała e-maile z wezwaniami do zapłaty faktur.

Zapisz się na listę
Zostaw adres email. Będziemy informować Cię od czasu do czasu o najnowszych artykułach.
ZERO SPAMU! Szanujemy prywatność

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

*

*

Top