Wójt i Burmistrz poinformują nas o wyborach.

Senat RP

Senat przyjął poprawki do noweli Kodeksu wyborczego. Wójt i Burmistrz poinformują nas o wyborach.

Nagrywanie prac członków komisji wyborczych, klasyfikowanie głosów nieważnych i wprowadzanie przezroczystych urn zakłada nowela Kodeksu wyborczego, do której Senat zaproponował poprawki.

Chce m.in., aby po zakończeniu głosowania przewodniczący komisji pieczętował otwór urny wyborczej.

Za nowelą z poprawkami opowiedziało się 53 senatorów; nikt nie był przeciwny; 28 wstrzymało się od głosu.

Jedna z zaproponowanych przez Senat poprawek dotyczy informowania o wyborach przez wójta. W myśl noweli na 21 dni przed wyborami przekaże on wyborcom bezadresowe przesyłki zawierające informacje o wyborach. Senat uważa, że na druku powinny znaleźć się następujące dane: termin wyborów, godziny głosowania, sposób głosowania, warunki ważności głosu a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.

Senat chce także, aby po zakończeniu głosowania przewodniczący komisji niezwłocznie pieczętował otwór urny wyborczej. Kolejną z propozycji Senatu jest, aby wyborca w przypadku głosowania z użyciem przezroczystych urn, mógł wszystkie karty do głosowania włożyć do jednej koperty.

Senat odrzucił poprawki zgłoszone m.in. przez senatora PiS Marka Martynowskiego. Proponował on m.in., aby karty wyborcze były opatrywane hologramem. Senator chciał także uchylenia sankcji karnych, które w myśl nowelizacji będą groziły za opublikowanie nagrań z prac komisji obwodowych.

Odrzucono także poprawkę proponowaną przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji, aby na kartach do głosowania obok nazwisk kandydatów były kółka, a nie kratki. Obecnie, aby oddać głos, wyborca stawia znak X w kratce obok nazwiska kandydata.

Projekt nowelizacji kodeksu wyborczego skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

Zapisz się na listę
Zostaw adres email. Będziemy informować Cię od czasu do czasu o najnowszych artykułach.
ZERO SPAMU! Szanujemy prywatność

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Related posts

*

*

Top