Miasta w Wielkiej Brytanii stają się powoli siedzibami coraz większej ilości nowo powstałych polskich przedsiębiorstw. Dużo częściej drobni polscy biznesmeni myślą też o przeniesieniu swojej firmy do Anglii. Nie zniechęca ich nawet nieznajomość języka, odległość ani nieobeznanie z realiami brytyjskiego rynku. Co zatem sprawia, że firma w Wielkiej Brytanii jest tak atrakcyjnym rozwiązaniem?
Przenieś firmę do Anglii, zaoszczędź na ZUS i podatkach
Dużo mniejsza niż w Polsce biurokracja, przejrzysty i bardziej sprawiedliwy system podatkowy, znaczące ograniczenie obciążeń w zakresie przymusowych składek na ubezpieczenia – to najważniejsze czynniki, dla których prowadzenie firmy w Anglii staje się obecnie bardzo atrakcyjne. Dla osób, które zamiast pracować na etacie chcą spróbować swoich sił w działalności na własną rękę, że założenie firmy w Wielkiej Brytanii wydaje się być dobrym pomysłem. I to niezależnie od proponowanych w Polsce rozwiązań typu „mały ZUS” przez pierwsze dwa lata działalności.
Tu nie chodzi bowiem tylko o wysokość składek ubezpieczeniowych, chociaż dla przedsiębiorców różnica w ich wysokości w Polsce ma bardzo istotne znaczenie. Pełny ZUS w Polsce to średnio około 1100 złotych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii całkowity koszt obowiązkowych ubezpieczeń to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a i to nie zawsze.
Wielka Brytania od wielu lat znajduje się w ścisłej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o łatwość założenia i prowadzenia własnej firmy (niezależnie od formy organizacyjnej – działalności jednoosobowej, spółki itp.). Najczęściej wybieraną przez Polaków możliwością założenia firmy w Anglii (i najkorzystniejszą na początku przygody z biznesem w tym kraju) jest działanie w charakterze tzw. sole tradera. Sole trader (osoba fizyczna) może prowadzić działalność zarówno jednoosobowo, jak i zatrudniając pracowników.
Chcesz firmy w Wielkiej Brytanii? OK, ale nie oszukuj na podatkach
W przeciwieństwie do naszego sposobu myślenia, gdzie „bohaterem” jest ten, kto więcej ukryje przed urzędem skarbowym, uchylanie się od płacenia podatków w Anglii jest bardzo źle widziane. I tu nie chodzi jedynie o drakońskie kary finansowe nakładane na osoby złapane na tym procederze. Jeszcze gorszy dla biznesmena może być społeczny ostracyzm. Przedsiębiorcy, unikający płacenia podatków, traktowani są jak żyjący na koszt społeczeństwa oszuści.
System podatkowy w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowany. Podatki nie należą też do najwyższych, a i nie zawsze przedsiębiorca je płaci. Nie jest zatem w dobrym tonie nadużywać gościnności i możliwości prowadzenia firmy w Anglii przez Polaka, jeśli ten już od początku zamierza kombinować. Urzędnicy idą przedsiębiorcom na rękę, a ci w zamian za to mają być uczciwi.
Jak otworzyć firmę w Anglii? Jak przenieść firmę do Anglii? Otóż nie trzeba nawet specjalnie się wysilać – wystarczy poszukać odpowiedniej oferty dziesiątek biur rachunkowych i podmiotów wyspecjalizowanych w przenoszeniu firm poza granice Polski. I nie ma co obawiać się posądzania o brak patriotyzmu – on nie ma nic wspólnego z nadmiernym rozrostem biurokracji, znaczącymi obciążeniami fiskalnymi i wieczną drogą pod górę.
Źródło: se.pl, optymalizacja-zus.org