Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem kotła na biomasę, będziesz chciał pewnie wiedzieć, ile kosztuje jego czyszczenie i konserwacja.
Kocioł na biomasę wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji, ponieważ nagromadzenie popiołu i osadu może uniemożliwić jego wydajną pracę, a nawet spowodować uszkodzenie. Niektóre z tych zadań musisz wykonać samodzielnie, np. sprawdzanie pojemnika i opróżnianie popiołu. Inne zadania, takie jak coroczna usługa, wymagają dodatkowych umiejętności i znajomości budowy kotła. Jeśli nie umiejętności do tego zadania, musisz zamówić wykwalifikowany personel.
Można śmiało powiedzieć, że kotły na biomasę, które spalają kłody drewna, zrębki lub pelety, wymagają więcej codziennej uwagi niż kotły gazowe lub olejowe, jeśli chodzi o czyszczenie i obsługę paliwa. Ilość przeglądów, którą musisz zrobić, zależy od używanego paliwa drzewnego.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości pracy, którą musisz wykonać, jest uczynienie domu tak energooszczędnym, jak to możliwe. My podpowiadamy: „Upewnij się, że masz sprawdzone źródło dostaw paliwa. Obchodzenie się z paliwem może się naprawdę zużyć, więc zmodernizuj tak dużo oszczędności energii i zestawu do generowania energii, jak możesz, do swojej nieruchomości, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło na kotle i czas na tankowaniu i czyszczeniu ”.
Jak czyścić i konserwować kocioł na biomasę samodzielnie?
Należy sprawdzić, czy kocioł działa dobrze każdego dnia. Podczas napełniania lub co najmniej raz w tygodniu będziesz musiał sprawdzić każdy automatyczny system podawania, aby upewnić się, że nie ma blokad ani niepożądanych nagromadzeń paliwa. Zwróć uwagę, czy podczas uruchamiania systemu podajnika nie wydaje on dziwnych / nienaturalnych odgłosów.
Jeśli chodzi o czyszczenie, ilość popiołu wytwarzanego z dobrej jakości paliwa drzewnego jest ogólnie niska. Popiół znajduje się głównie w komorze spalania, wymienniku ciepła i kominie / kominie. Jeśli kocioł nie ma funkcji automatycznego czyszczenia popiołu, wówczas należy go wyczyścić i samodzielnie usunąć popiół. Kocioł będzie musiał zostać wyłączony i ostudzony przed czyszczeniem – w zależności od paliwa i kotła może to być cotygodniowe zadanie.
Jeśli kocioł samoczyści się, popiół z rusztu i wymiennik ciepła zostaną automatycznie zebrane do pojemnika na popiół, więc jedynym zadaniem czyszczenia jest jego opróżnienie. Niektóre kotły mają mechanizm sprężania popiołu, więc będziesz musiał rzadziej go opróżniać. W zależności od paliwa i zużycia kotła może to być stosunkowo rzadkie, w niektórych przypadkach nawet raz w roku. Niektóre kotły mają wskaźnik na panelu sterowania, który informuje, kiedy należy opróżnić popiół.
Oprócz opróżnienia popiołu ilość pracy, którą musisz wykonać, będzie zależeć od wybranego paliwa drzewnego. Są trzy opcje paliw do drewna:
„Palenie kłód jest dla tych, którzy mają dużo czasu. Wymaga to codziennego – czasem dwa razy dziennie – ładowania i opróżniania kotła, a także rąbania drewna na wymiar. Musisz także upewnić się, że masz wystarczająco pewne miejsce aby je przechowywać.”
Zrębki są ogólnie bardziej odpowiednie dla użytkowników komercyjnych, którzy mają własne źródło drewna. Zrębki są tańsze niż granulki, ale potrzebują więcej miejsca do przechowywania i trochę wysiłku, aby utrzymać je w dobrym stanie. Kocioł będzie również wymagał regularnego czyszczenia.
Jak czyścić i konserwować kocioł na biomasę?
Dobrej jakości kocioł na biomasę (na pelet) jest tak samo bezobsługowy jak kocioł olejowy. Wymaga to jedynie corocznej obsługi, a popiół opróżnia się mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli nie chcesz obsługiwać worków na pelety, najlepszym rozwiązaniem jest kocioł zasilany automatycznie z silosu. Wydmuchiwanie pelletu jest tak samo proste jak dostarczanie oleju, ale o wiele mniej nieuporządkowane. ”
Istnieją dwa inne miejsca, które będą musiały być czyszczone przynajmniej raz w roku, w zależności od rodzaju paliwa drzewnego i ilości używanego kotła:
Miejscem, które musisz czyścić jest komin. Możesz samodzielnie wyczyścić komin, jeśli masz umiejętności i sprzęt, my jednak zalecamy skorzystanie z pomocy osoby wykwalifikowanej.
Jakie funkcje kotła zaoszczędzą mi czas?
Jeśli chcesz zminimalizować czyszczenie i konserwację, które musisz wykonać, warto wybrać następujące zautomatyzowane funkcje przy wyborze kotła:
- Samo czyszczący
- Kompresja popiołu
- Panel sterowania lub zdalne wskaźniki opróżniania lub czyszczenia popiołu
- Automatyczne czyszczenie komina
Zautomatyzowane podawanie z dostarczaniem dmuchanego paliwa (niektóre kotły można łatwo dostosować do zmiany z podawania ręcznego na automatyczne).
Regularne czyszczenie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. „Regularne czyszczenie popiołu i odkurzanie rusztu pozwoli zaoszczędzić pieniądze, utrzymując wydajność kotła i zmniejszając koszty wymiany skorodowanych części”.
Jak bezpiecznie czyścić kocioł na pelet?
Po pierwsze, zawsze zapoznaj się z instrukcjami producenta.
Przed rozpoczęciem czyszczenia wnętrza kotła należy pamiętać o następujących środkach bezpieczeństwa:
- upewnić się, że kocioł jest wyłączony z sieci
- pozwól mu całkowicie ostygnąć (najlepiej na noc)
- wiedzieć, gdzie znajdują się elementy resorowane i dokładnie wyczyścić.
To brudna robota, więc noś stare ubrania i rękawiczki. Możesz mieć coś wygodnego do uklęknięcia, a także maskę na twarz i ochronę oczu. Przecież ważne jest tu Twoje zdrowie.
Jakiej innej konserwacji będzie wymagał kocioł?
Producenci zwykle zalecają serwisowanie kotła co najmniej raz w roku. Zaleca się utrzymanie kotła zgodnie z instrukcjami producenta, aby zapewnić maksymalną wydajność.