Doświadczony świnoujski inżynier, zajmujący się instalacją grzewczą i nie tylko, miał w pracy dość ciągłego odpowiadania na te same pytania.
No i udzielania tych samych odpowiedzi. Dlatego napisał poradnik „Mój Dom – wszystko, co chcecie wiedzieć o ogrzewaniu, a boicie się zapytać“. Nieprzypadkowo jest to parafraza tytułu znanego filmu Woody Allena. Dlatego poradnik, tak jak film, w przystępny i czasem zabawny, lekki sposób mówi o rzeczach całkiem poważnych. Bo wybudowanie instalacji w nowym wymarzonym domu to bynajmniej nie jest błahostka. Książka nie jest może zbyt obszerna, ale skondensowana wiedza w niej zawarta jest wynikiem wielu lat nauki i praktyki w zawodzie. Autor rozprawia się w niej z mitem wszechwiedzącego fachowca w stylu: „Będzie pan zadowolony“, często decydującego o tym, co w naszym drogim „gniazdku“ zostanie zamontowane, a czego tak naprawdę nie do końca oczekiwaliśmy. Czy ktokolwiek, kto choćby zmierzył się jedynie z remontem mieszkania nie słyszał od majstrów, iż tego czy tamtego „się zrobić nie da“?
Poradnik w całej swojej konwencji jest nastawiony na przeciwstawienie się ułomnemu systemowi budowania domów w Polsce. Wiele obalonych w nim mitów pozwoli na rozsądne i oszczędne wykorzystanie funduszy, jakie mamy na ogrzewanie i instalację wodno-kanalizacyjną. Pozwoli też uniknąć wielu błędów. Jest tu także trochę ekonomii i świeżego podejścia do spraw budowy domów, co może każdy sam zweryfikować wchodząc na stronę grzegorzlegowicz.pl i pobierając poradnik za darmo. – Przez prawie całe swoje życie walczyłem z systemami, mitami i naleciałościami myślenia z czasów komuny. Dlatego chciałbym ludziom coś dać od siebie, żeby mieli wybór, żeby nie dawali się naciągać – mówi autor książki, Grzegorz Legowicz.
Rozmowa z Grzegorzem Legowiczem, autorem poradnika „Mój Dom – wszystko, co chcecie wiedzieć o ogrzewaniu, a boicie się zapytać“
Od dawna zajmuje się pan instalacją grzewczą?
Tak. Już 19 lat pracuję w tej branży. Choć moja pasja związana z szeroko rozumianym ciepłem zaczęła się już na studiach. I dlatego też nie mogę już spokojnie patrzeć, jak niektórzy wykorzystują niewiedzę inwestorów. Za dużo jest na rynku „wszechwiedzących fachowców“.
Czy nie powinno być jednak tak, że zdajemy się na fachowców, bo przecież to specjaliści?
Oczywiście, że tak by było najlepiej. Niestety jednak, wielu tak zwanych fachowców to pierwowzory bohaterów rodem z filmów Barei. Spotykałem na swojej drodze zawodowej bardzo wielu instalatorów. I z wieloma rozmawiałem. Słysząc ich rozmowy, włos mi się na głowie jeżył. Stąd pomysł na poradnik… Ale oczywiście nie można generalizować. Jest też bardzo wielu, którzy chcą i powinni robić to, co robią. Sztuką jest ich rozróżnić.
No tak, jak w takim razie tych dobrych fachowców rozpoznać?
Moim zdaniem nie jest to takie trudne. Parę sposobów podałem w swoim poradniku. Opisałem zestaw kilku pytań i na podstawie odpowiedzi udzielanych przez instalatorów można łatwo rozróżnić, kto zacz.
Nie boi się pan opinii tych właśnie instalatorów, że „zdradza“ pan ich tajemnicę kuchni?
Szczerze mówiąc nie. Tym bardziej, że to poradnik skierowany do zwykłych ludzi. Właściwie niezwykłych, bo do tych, co sami chcą wiedzieć, co kupują. I tych, którzy chcą mieć wybór. Bo moim zdaniem wybór można mieć tylko wtedy, jeśli ma się na jakiś temat pojęcie. Nie jest moim celem kształcenie ludzi na hydraulików. Chcę tylko, żeby mogli sami decydować, co i jak jest montowane w ich domach. Zresztą temat jest tak obszerny, że nie da się wszystkiego zawrzeć w tak krótkim materiale, jakim jest mój poradnik.
W poradniku opisuje pan kilka faktów i mitów, z którymi pan się rozprawia.
To też jest właśnie naleciałość systemu, któremu się przeciwstawiam. Nie będę wymieniał wszystkich mitów, które panoszą się na tym rynku, ale kilka ważniejszych wyjaśniłem. Myślę, że większość z nich samoczynnie zniknie, jeśli przeczyta się to, co napisałem.
Poradnik tu do pobrania
UWAGA! Konkurs: Proszę odpowiedzieć na pytania:
1. Od czego zależy ilość ciepła potrzebna do ogrzania domu?
2. Jaka historia z książki dla dzieci została przytoczona w poradniku?
3. Jaka jest różnica między piecem a kotłem?
Dla pierwszych trzech osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi na adres (grzegorz@termofenix.pl) usługa doradcza gratis – pakiet rozszerzony. Dla jednej osoby, która udzieli najpełniejszej i najciekawszej odpowiedzi – pakiet VIP.
Na odpowiedzi czekamy do dnia 16 września 2016
Nagrodami są konsultacje z autorem poradnika. Pakiety dla zwycięzców obejmują:
- Rozszerzony
– 5 maili z pytaniami, sprawdzenie oferty instalatora i zaopiniowanie jej, sprawdzenie projektu i zaproponowanie indywidualnych zmian, 3 x kontakt telefoniczny - VIP – nieograniczona ilość maili z pytaniami i kontakt telefoniczny. Sprawdzenie projektu i ofert instalatorów, pomoc w wyborze instalatora.
Wywiadu udzielił: