Skarpetka LogicSock pozwala bez poświęcania swojego wolnego czasu wspomóc walkę z problematycznym schorzeniem. Jej twórczynią jest warszawska licealistka, Natalia Szczepańska (17 l.),
która za swój pomysł dostała liczne nagrody, w tym wyjazd na targi EXPO-SCIENCES EUROPE we Francji. Szansę na zaprezentowanie swojego pomysłu w Tuluzie zyskała dzięki konkursowi e(x)plory, którego została finalistką. Teraz chce ruszyć z produkcją skarpetek.
Technologia
Skarpetka wykonana jest z dodatkiem materiałów izolujących, które podnoszą miejscowo temperaturę. W części śródstopia jest okrągły otwór. Chodząc zapewniamy kontakt stopy z podłożem, dzięki czemu pomiędzy odkrytą przez wycięcie skórą, a osłoniętą skarpetką wytwarzają się różnice temperatur. Reakcja na bodziec zimna powoduje jego unikanie, wysklepianie stopy w sposób, w który wzmacniamy odpowiednie partie mięśni niwelując płaskostopie.
Badania
Skarpety przeszły już pierwszą turę badań, które – zdaniem pomysłodawczyni – wypadły obiecująco. „Po adaptacji w skarpecie widać zmiany w obciążeniu stóp – śródstopie jest bardziej wysklepione. Osoba z płaskostopiem dotyka znaczną częścią stopy do ziemi, po adaptacji w skarpecie śródstopie jest bardziej uniesione dzięki pracy odpowiednich mięśni” – wyjaśniła Szczepańska.
Według niej skarpety mogą pomagać w rehabilitacji zarówno dzieciom z płaskostopiem, jak i być stosowane przez osoby dorosłe, u których może rozwinąć się płaskostopie w efekcie np. otyłości, braku aktywności fizycznej, nietypowego i długotrwałego obciążenie stóp, czy w efekcie starzenia. Mogą także przynieść ulgę kobietom, które dużo czasu spędzają w butach na wysokich obcasach.
Nie wymagają poświęcania wolnego czasu
Największym jej atutem jest to, że nie wymusza poświęcania swojego wolnego czasu. Wystarczyć założyć ją na stopę i tak zaczynamy podświadomą rehabilitację.
- „Wszystko zaczęło się tak naprawdę od udziału w konkursie dla młodych naukowców” – dodaje. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Za wygrane pieniądze nastolatka zarejestrowała wzór przemysłowy na całą Unię Europejską, a chwilę później odezwał się do niej Uniwersytet Medyczny w Łodzi – „Pomogli mi przeprowadzić badania, których wyniki dają nam zielone światło do działania” – twierdzi Natalia. Teraz przyszedł czas na masową produkcję.
Można już kupić
Natalia rozpoczęła kampanię crowdfundingową (link do kampanii: bit.ly/logicsock), w której osoby mogą już zamówić skarpetkę i nie czekać zanim pojawi się w specjalistycznych sklepach. Jest to również sposób, żeby zdobyć je nawet 40% taniej. Później będą kosztować 69 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie logicsock.com lub na stronie samej kampanii bit.ly/logicsock. „Trzeba się jednak spieszyć, bo promocje dotyczą osób, które najszybciej odwiedzą kampanię”.
3 komentarze
Myślę, że to dobry wzór do naśladowania. Jeżeli mamy świetny pomysł od razu powinniśmy go chronić. Być może nie patentem (jego uzyskanie jest drogie i czasochłonne), ale już wzór wspólnotowy jest dobrym rozwiązaniem. Opłaty urzędowe do udźwignięcia (350 EUR) i czas. Świadectwo rejestracji wzoru mamy w reku już po 14 dniach od zgłoszenia. Najważniejsze jednak aby o ochronie pomyśleć zanim produkt wprowadzi się na rynek. Później uzyskanie ochrony może okazać się niemożliwe.
Pomysłowa rzecz. Dobrze widzieć, że powstają nowe wynalazki, rehabilitacja staje się prostsza. Tak oto na naszych oczach dzieje się postęp.
LogicSock można już kupić podczas kampanii crowdfundingowej. Ten link przeniesie Was do strony projektu bit.ly/logicsock
Obecnie zakup jest możliwy tylko w internecie na stronie bit.ly/logicsock.