-
Jakie są ważne elementy dobrego pomysłu na biznes?
-
Ciekawe inspiracje w poszukiwaniu pomysłów
-
Najciekawsze pomysły na biznes w domu
-
Niezawodne sposoby na znalezienie pomysłu
-
Jak w życiu szukać inspiracji
-
Jak ocenić czy pomysł na biznes jest dobry
-
Które pomysły mogą być złe?
Najważniejsze elementy dobrego pomysłu na biznes
Istnieje powiedzenie: „rób to co kochasz a z pewnością nigdy nie będziesz musiał pracować”. Wielu biznesmenów realizuje swoje przedsięwzięcia gospodarcze w ramach swojej pasji. Nie zawsze jednak ta reguła się sprawdza.
Zanim zaczniesz realizować swój pomysł, odpowiedz sobie na kluczowe pytania:
-
Czy na moim pomyśle poza tym, że sprawi mi przyjemność mogę zarabiać pieniądze?
-
Czy znajdę ludzi, którzy dołączą do jego realizacji?
-
Czy posiadam stosowną wiedzę i umiejętności do jego skutecznej realizacji?
-
Czym będzie się wyróżniał mój pomysł na tle wielu podobnych lub takich samych?
-
Czy znajdę nabywców na mój produkt lub usługę?
Można w prosty sposób ocenić, czy Twój pomysł jest dobry, czy też nie.
1. Twoi klienci
Niezależnie jak wyjątkowy będzie Twój pomysł to musi być jednak ostatecznie powiązany z realiami ekonomicznymi. Musisz spróbować oszacować przy pomocy dostępnych narzędzi np. Google Analytics ilu potencjalnych klientów będzie chętnych na Twój produkt czy usługę.
Zastanów się, w jaki sposób możesz dotrzeć do swoich klientów i ich zaangażować.
Pamiętaj! Większość aktualnych produktów jest powielanych na bazie już istniejących. Czasami wystarczy poprawić jakiś produkt w pewnym zakresie, żeby stać się konkurencyjnym na rynku.
2. Co wyróżni Twój biznes spośród innych
Nowy czy poprawiony produkt lub usługa muszą się na starcie wyróżniać czymś konkretnym, żeby zwrócić na siebie uwagę i przyciągnąć nabywców. Świat dziś jest pełen pomysłów. Nie chodzi o to żebyś musiał konkurować poprzez obniżanie ceny. Promuj swoje produkty i usługi niekonwencjonalnie, nie staraj się powielać tysięcy nie odwiedzanych blogów i reklam, które już nie przyciągają uwagi.
Pamiętaj również, że najłatwiej będzie Ci wdrożyć pomysł, który rozwiąże jakiś ludzki problem.
3. Skalowanie i możliwość automatyzacji.
Czy chodzi Ci o to by stworzyć biznes, który da Ci szansę na niezależność finansową oraz wolność czy chcesz mieć zatrudnienie w swoim biznesie? Czy nie lepiej już na starcie planować taki schemat biznesu, który nie będzie wymagał ciągłego zaangażowania Twojej osoby? Czy będziesz tworzył biznes jednoosobowy, czy chcesz zatrudniać w przyszłości pracowników i wiecznie ich kontrolować? Postaw sobie te pytania już dziś.
Czy nie lepiej skorzystać z nowoczesnego modelu biznesu i tworzyć systemy biznesowe, które nie wymagają ciągłego nadzoru, kontroli i zatrudniania pracowników? Czy to nie korzystniejsze rozwiązanie? Jeśli tak, to wejdź na stronę StartEbiznes.pl i poznaj więcej inspirujących pomysłów jak tego dokonać.
5. Czy pomysł jest ekscytujący?
Czy Twój pomysł wzbudza w Tobie emocje na samą myśl? Czy mógłbyś realizować go w przyszłości na pełen etat i poszerzać również?
5 sprytnych sposobów na wymyślanie i realizowanie
Pomysł na biznes
Jeśli chcesz założyć swój biznes i niepokoi Cię konieczność znalezienia odpowiedniego pomysłu, ten
artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Nie denerwuj się – inspiracje możesz znaleźć na każdym kroku. Oto pięć porad, które pomogą Ci w znalezieniu pomysłów na własny biznes.
„Jak ja mam rozkręcić własną firmę, skoro nawet nie mam na nią pomysłu? Jak znaleźć ten właściwy pomysł na biznes? Skąd mieć pewność, że mój pomysł się powiedzie i da mi dochód?”.
Są generalne zasady, których nie można przeoczyć planując pomysł na biznes i otwarcie firmy.
Obserwuj problemy i potrzeby ludzi wokół siebie
Biznes jest szczególną formą ludzkiej działalności. W głównej mierze skupiony jest wokół rozwiązywania problemów oraz zaspokajania potrzeb innych ludzi. Czy widzisz wokół siebie ludzi, którzy są skłonni zapłacić pieniądze za pomoc w jakimś przedsięwzięciu lub za rozwiązanie określonego problemu? Obserwuj wszystko i wszystkich dookoła. Słuchaj codziennych opowieści o problemach. Pytaj się znajomych czy mają aktualnie jakieś problemy, potrzeby, które ich nurtują?
Notuj wszystkie problemy, które zauważysz, szukaj dla nich rozwiązań. Nie skreślaj na początku, żadnego nawet absurdalnego pomysłu. Te dziwaczne pomysły wielokrotnie odnoszą największe sukcesy w biznesie. Jedna dodatkowa uwaga: nie musisz być fachowcem w konkretnej dziedzinie ale gdy wiesz jak sprawnie skierować fachowca do rozwiązania problemu to już możesz czerpać z tego tytułu jakieś wymierne korzyści.
Twoja pasja i zainteresowania
Jak już wspominałem własna pasja i hobby jest świetnym i najprzyjemniejszym startem w dobry biznes pod warunkiem, że spełnia to realia ekonomiczne oraz rozwiązuje jakieś ludzkie potrzeby czy problemy. Pamięta! Marzeniami nie nakarmisz siebie i swoich klientów.
Jeśli jesteś np. ekspertem z jakiejś określonej dziedziny to możesz otworzyć bloga i dzielić się z ludźmi podzielającymi Twoją pasję wiedzą, za którą skłonni może będą Ci w przyszłości płacić. O tym jak zostać blogerem pisałem w artykule: „Przewodnik jak zostać blogerem w 30 dni i zacząć zarabiać”. Kliknij link i zobacz czy jest to coś dla Ciebie.
Na początku rozmawiaj z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, pytaj, analizuj i szukaj pomysłów. Sprawdzaj ilu jest podobnych do Ciebie pasjonatów. Badaj rynek.
Więcej Pomysłów na biznes na www.startebiznes.pl
Sprzedawaj swoje wyjątkowe umiejętności
Nie koniecznie Twoje zasoby muszą wynikać z Twojej pasji. Jeśli jesteś w czymś dobry, ponadprzeciętny to już niejednokrotnie wystarczy do realizacji przedsięwzięcia biznesowego. Pamiętaj jednak, że nie pracuj nigdy za darmo! Pewnie kilku z Was się nie zgodzi ze mną w tym momencie. Jest jednak sporo argumentów za tym, że praca za darmo jest niekorzystna. Począwszy od samego samopoczucia i wartości osoby ją realizującej a kończąc na relacjach gospodarczych i obrocie pieniądza w gospodarce. Nie chodzi o to, żeby komuś nie pomóc. Chodzi o to, że każdy ma prawo do działania na własną korzyść i niezależność finansową.
Jeśli przykładowo wykonujesz profesjonalne zdjęcia fotograficzne to zrób, nawet jako drugi fotograf sesje zdjęciowe dla znajomych na weselach. W zamian za darmowy charakter poproś ich aby wpisali komentarze na Twojej stronie czy blogu oraz udostępnili go na swoim profilu Facebookowym. To nic ich nie będzie kosztowało Tobie natomiast przysporzy reklamy i referencji.
Pomysł stary jak świat – ulepszaj pomysły innych
Nie wysilaj się na oryginalność. Nie staraj się wymyślić nowego komputera czy silnika spalinowego. Najlepsze pomysły, to proste pomysły. Nie ma biznesu idealnego. Czasami, wielokrotnie wystarczy robić coś lepiej niż konkurencja żeby zyskać. Można poprawić w jakiś sposób produkt lub usługę i sprzedać za tą samą cenę. Codziennie korzystasz pewnie z usług wielu firm. Zastanów się, czy istnieje sposób jak poprawić jej usługi czy produkty?
Pytaj ludzi co sądzą o twoim pomyśle. Jednak pamiętaj, że z ocenami też różnie bywa. Nie wszystkie mogą być szczere.
Nie utrudniaj sobie życia i staraj się ułatwić je innym. Wtedy z pewnością nie będzie brakować Ci pieniędzy.
Tak naprawdę każdy z nas jest przedsiębiorcą i kieruje swoim własnym życiem według upodobań. Co dzinnie również musisz korzystać ze swoich zdolności handlowych, np. podczas rozmowy o pracę. Własna firma może pozwolić Ci zrealizować swoje marzenia oraz idealny dla Ciebie styl życia. Spróbuj, a nie pożałujesz. Rób to jednak z głową.
Buduj swój biznes po godzinach
Na początku nie ryzykuj zbyt dużo. Pamiętaj, że niezależnie jak wspaniały będzie pomysł to nadal do momentu uzyskiwania przychodów musisz coś jeść i mieć na rachunki. Jeśli nie jesteś pewny, czy chcesz zająć się nowym biznesem na cały etat, buduj go po godzinach. Przez to zapewnisz sobie „finansową poduszkę” i unikniesz robienia rzeczy, których nie lubisz. Będziesz mógł także testować różne rozwiązania bez ryzyka, że zostaniesz bez grosza.
Inspirujące pomysły na biznes w domu
Freelancer
Wirtualna asystentka
Blog ekspercki
Sprzedaż rękodzieła
Domowe wypieki i produkty regionalne
Opieka nad dziećmi
Sklep internetowy
Pośrednictwo w sprzedaży produktów przez Internet
Jak oceniać wartość pomysłów na biznes?
Gdy w Twojej głowie pojawia się pomysł na biznes, trudno jest Ci go jednoznacznie ocenić.
Część osób od razu przystępuje do działania i zaczyna realizować pomysł nie myśląc co będzie dalej. Inni znowu rozmyślają nad pomysłem miesiącami nie robiąc w końcu z nim nic.
W mojej ocenie we wszystkim najlepszy jest umiar. Musisz znać swoje możliwości i słabości. Wiedzieć w czym jesteś dobry a czego Ci brakuje. Musisz starać się przynajmniej przeanalizować wszelkie ryzyko związane z pomysłem. Starać się przygotować na ewentualności, które mogą się pojawić.
Zanim zrobisz coś ze swoim pomysłem, poszukaj informacji w google
W wielu przypadkach na taki pomysł jak Twój wpadło już wielu ludzi przed Tobą. Sprawdź czy coś znajdziesz na ten temat w Internecie. Szukaj również na zagranicznych stronach www. Ludzie żyją nie tylko w Polsce. Poszukaj cennych wypowiedzi na ten temat, oceny i porad. Wiele darmowych pomysłów możesz znaleźć właśnie online. Jeśli nic nie znajdziesz to może być zarówno dobry jak i zły sygnał dla Twojego pomysłu. Ktoś być może bał się wejść na rynek z taki produktem czy usługą albo może Ty jesteś pierwszy.
Sprawdź popularność firm, które mają taki produkt – zobacz czy ich profile na Facebooku cieszą się popularnością. Zaoszczędzisz być może w ten sposób pieniądze.
Kiedy powielasz pomysły
Jeśli Twój produkt czy usługa istnieje już na rynku to zastanów się i odpowiedz sobie szczerze dlaczego klienci mają wybrać właśnie Ciebie i Twój produkt? Zapomnij o konkurowaniu wyłącznie ceną! W takim przypadku już jesteś na straconej pozycji nie mając marki i odpowiednich zasobów finansowych.
Jeśli już masz pomysł i zbadałeś jego możliwości to realizuj go zanim wypalą się chęci
Złe pomysły na biznes
Jak wynika z badań 75% firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat od powstania. Najczęściej przyczyną jest niewłaściwy pomysł na biznes. Nikt nie daje Ci gwarancji, że Twój pierwszy biznes utrzyma się na rynku i będzie się rozwijał dając Ci niezależność finansową oraz większy czas na zajęcie się tym co kochasz. Jednocześnie chcę żebyś pamiętał, że jeśli nawet Twój biznes nie przetrwa to nie traktuj tego nigdy w kategoriach porażki. Traktuj to jako doświadczenie, które zbliża Cię do sukcesu. Błędów nie popełniają wyłącznie Ci, którzy nic nie robią.
Musisz mieć oczy szeroko otwarte i być realistą. Biznes to podejmowanie ryzyka ale również umiejętność wprowadzania szybkich zmian. Być może też będziesz musiał podejmować decyzję o tym czy zamknąć biznes zanim powstaną zadłużenia.
Brak odpowiednich umiejętności
Jeśli wierzysz, że osiągniesz sukces uruchamiając warsztat samochodowy a nie lubisz motoryzacji i nie znasz się na samochodach to czy oczekujesz dobrych efektów?
Brak doświadczenia w danej branży
Jeśli zamierzasz otworzyć kawiarnię a nigdy nie pracowałeś w tym zawodzie to proponuję, żebyś najpierw zatrudnił się w jakiejś na kilka miesięcy i poznał tajniki oraz zdecydował czy to jest biznes dla Ciebie.
Zauważ jaki typ biznesu pragniesz otworzyć i z jak dużą konkurencją będziesz musiał „walczyć” o klienta.
Jeśli mieszkasz w małym miasteczku, gdzie na każdym kroku jest sklep spożywczy to czy warto otwierać kolejny i czekać na klienta? Czy warto otwierać kolejny salon fryzjerski, który będzie świecił pustkami prze większą część dnia? Właściciela lokalu nie będzie interesowało, że nie masz z czego zapłacić za czynsz.
Czy biznes, który zamierzasz uruchomić charakteryzuje się niską wręcz zerową bariera wejścia? Otwierając dla przykładu kolejną agencję projektowania stron internetowych, która dziś nie wymaga praktycznie żądnego wkładu będziesz miał przeogromną konkurencję w bitwie o klienta. Będziesz zaniżał w nieskończoność swoje stawki zanim zdobędziesz uznanie, referencje i polecenia.
Wybieraj biznes, w którym istnieje większa bariera wejścia na start, nawet w umiejętnościach oraz / lub niska konkurencja.
I na koniec. Nie czekaj. Działaj. Same marzenia to za mało. Szukaj wsparcia, szukaj mentora, który Ci pomoże ocenić i zaplanować biznes. Ucz się ciągle nowych rzeczy, które Cię interesują i zbliżają do osiągnięcia niezależności finansowej.
Powodzenia
Więcej Pomysłów na biznes na www.startebiznes.pl
Przedmiotowy poradnik pochodzi ze strony StartEbiznes.pl i prezentuje poglądy autora, które nie muszą być jednoznaczne z Twoimi poglądami. Nie należy przyjmować ich bezkrytycznie.
Autor wyraża zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie w całości Ebooka bez zmiany treści. Kopiowanie, powielanie w części lub całości zabronione.