Zaskakujące jest, że właśnie teraz, kilka dni przed szczytem w Bratysławie gdzie ma zapaść kluczowa decyzja o podpisaniu umowy CETA niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer poinformował w środę, że jego oferta przejęcia międzynarodowego koncernu biotechnologicznego Monsanto została przyjęta. Pierwotną ofertę – 62 mld dolarów – Bayer podniósł do 66 mld. Ta fuzja może być niebezpieczna dla rolników i konsumentów.
Monsanto to amerykańska firma chemiczna o dość złej reputacji, która produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny.
Kupując Monsanto, Bayer stanie się wiodącym na świecie przedsiębiorstwem w dziedzinie materiału siewnego, ochrony roślin i „właściwości roślin”. Bayer stanie się też największym na świecie producentem chemii i nasion dla rolnictwa. Monsanto często jest na świecie krytykowany za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje też preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, który jest flagowym produktem koncernu.
O planowanym podpisaniu umowy CETA pomiędzy Unią Europejską i Kanadą pisaliśmy już wcześniej.
Konsekwencją CETA będą ogromne środki na promocję i masowo sprowadzana żywność zza oceanu, z którą polscy rolnicy nie wygrają. Podobna umowa, która weszła w Korei Południowej wykończyła rodzimą hodowlę wołowiny w tym kraju w ciągu zaledwie 4 lat. Podobnie porozumienie o wolnym handlu NAFTA pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem było tragiczne w skutkach dla Meksyku bo spowodowało całkowite zniszczenie rolnictwa w Meksyku.
Porozumienie CETA ma na celu zwiększenie uprawnień dużych koncernów i korporacji kosztem jednostek a 22 września w Bratysławie ministrowie zadeklarują swoje stanowisko w sprawie umowy CETA. Tymczasem polski rząd milczy. Zarówno Premier Szydło jak i Wicepremier Morawiecki nie zajęli stanowiska, czy przygotowują Nas na duży wstrząs?

Marijn Dekkers, były dyrektor zarządzający Bayer AG (po lewej), Werner Wenning, prezes Bayer AG (środek), Werner Baumann, obecny dyrektor zarządzający Bayer AG. (29.04.2016, Kolonia, Niemcy)
Aktualny szef zarządzający Bayer AG Werner Baumann objął stanowisko 1 maja 2016 roku. 10 dni później nowy CEO niemieckiego giganta złożył Monsanto ofertę przejęcia, która zmieni na zawsze jego 153-letnią firmę. Na taki krok nie mógłby sobie pozwolić żaden nowy dyrektor zarządzający – chyba, że cieszy się zaufaniem i poparciem wpływowych przyjaciół.
Czyżby kończyła się w związku z tą fuzją ERA jakiejkolwiek czystej i zdrowej żywności na świecie? Czy wszystko już będzie chemiczne?!
Poniżej wykład Dr Rath’a o koncernach chemicznych i przyszłości Unii Europejskiej wyjaśniający całą ideę jej powstania. Polecamy